Editing
Belfast: Úna Ní Dhonghaíle
Dune: Joe Walker
Licorice Pizza: Andy Jurgensen
WINNER: No Time To Die: Tom Cross, Elliot Graham
Summer Of Soul (Or, When The Revolution Could Not Be Televised): Joshua L. Pearson
Production Design
Cyrano Sarah Greenwood: Katie Spencer
WINNER: Dune Patrice Vermette: Zsuzsanna Sipos
The French Dispatch Adam Stockhausen: Rena Deangelo
Nightmare Alley Tamara Deverell: Shane Vieau
West Side Story Adam Stockhausen: Rena Deangelo
Costume Design
Cruella: Jenny Beavan
Cyrano: Massimo Cantini Parrini
Dune Robert Morgan: Jacqueline West
The French Dispatch: Milena Canonero
Nightmare Alley: Luis Sequeira
Make Up & Hair
Cruella: Nadia Stacey, Naomi Donne
Cyrano: Alessandro Bertolazzi, Siân Miller
Dune: Love Larson, Donald Mowat
WINNER: The Eyes Of Tammy: Faye Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh
House Of Gucci: Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana, Sarah Nicole Tanno
Sound
WINNER: Dune: Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett
Last Night In Soho: Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan
No Time To Die: James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor
A Quiet Place Part II: Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van Der Ryn
West Side Story: Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom
Special Visual Effects
WINNER: Dune: Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer
Free Guy: Swen Gillberg, Brian Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick
Ghostbusters: Afterlife: Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre, Alessandro Ongaro
The Matrix Resurrections: Tom Debenham, Hew J Evans, Dan Glass, J. D. Schwaim
No Time To Die: Mark Bokowski, Chris Corbould, Joel Green, Charlie Noble
British Short Animation
Affairs Of The Art: Joanna Quinn, Les Mills
WINNER: Do Not Feed The Pigeons: Jordi Morera
Night Of The Living Dread: Ida Melum, Danielle Goff, Laura Jayne Tunbridge, Hannah Kelso
British Short Film
WINNER: The Black Cop: Cherish Oteka
Femme: Sam H. Freeman, Ng Choon Ping, Sam Ritzenberg, Hayley Williams
The Palace: Jo Prichard
Stuffed: Theo Rhys, Joss Holden-rea
Three Meetings Of The Extraordinary Committee: Michael Woodward, Max Barron, Daniel Wheldon
EE Rising Star Award (Voted For By The Public)
Ariana DeBose
Harris Dickinson
WINNER: Lashana Lynch
Millicent Simmonds
Kodi Smit-McPhee